יולי 24, 2009 Alizarin Zroob 20Comment
פוסט אורח מאת מאיה אילת
פוסט אורח מאת מאיה אילת

ייתכן מאד שבמוצ"ש תיערך ההפגנה האחרונה בה הרשויות וגורמים אחרים לא ידעו בדיוק את שמות העומדים בקהל, ויאלצו להסתפק בהערכה גסה של כמות האנשים. כי אם הצעת חוק המאגר הביומטרי תעבור בכנסת בקריאה שנייה ושלישית, מסוף יולי אפשר יהיה לדעת שהסטייה שלכם היא להתלבש בוורוד בסופ"ש ולראות מרתון של "מחוברות".
אם זה נשמע לכם כמו עוד נבואת זעם של כל מיני גיקים, אנרכיסטים נגד כל העולם וחוקרים אפרוריים, אז תתכוננו ליהנות מחופשה על חשבון המדינה בחדר קטן ואינטימי, עם שירות חדרים של השב"ס ושותף ענק המכונה "אמא", שנוטה להפיל דברים בדיוק לידכם כדי שתתכופפו להרים. הצעת חוק המאגר הביומטרי כוללת שנת מאסר למסרבים לעבור לתעודת זהות ביומטרית – שכוללת אמצעי זיהוי כגון טביעת אצבע ותמונות ממוחשבות של הפנים – המכונה "תעודת הזהות החכמה".

העניין הבעייתי בהצעת החוק הוא לא כל כך תעודת הזהות הזו כמו התוכנית להקים מאגר שיכלול נתונים אישיים ביותר של כלל האזרחים במדינה – טביעות אצבעותינו ותמונה ממוחשבת המכילה את המידות המדויקות של תווי הפנים שלנו. לכאורה, אין שום סיבה שתסרבו לעבור לתעודת הזהות ה"חכמה". כיום אנו משתמשים בעודות זהות רגילות המורכבות מפלסטיק, נייר ותמונה. לטענת יוזמי החוק, היתרון בשימוש במאפיינים ביומטריים לצורך אימות או זיהוי בני אדם, מקורו בכך שמידע ביומטרי הוא מידע שאדם "נושא" עמו באופן תמידי, המהווה חלק ממנו ואינו משתנה באופן קיצוני לאורך זמן. לטענתם, רק כך ניתן יהיה להתמודד עם "מכת המדינה" של זיוף תעודות זהות ולהגן על ביטחון הציבור ועל שלומו.

כך יראו חיים ביומטריים

השאלה הרלוונטית היא איך זה בפועל ישפיע עלינו. משטרת ישראל, וכל גוף רשמי אחר, יכול לעשות הצלבה בין מאגרי מידע שונים. לדוגמה, יצאת לבר ושכחת שם את הטלפון הסלולארי. במקום מתרחש רצח לאחר שכבר מזמן הלכת הביתה להתמוטט לשינה שיכורה נפלאה. כדי לברר מי היה במקום בליל הרצח, משטרת ישראל פונה לחברות הסלולאריות ומבקשת את נתוני המיקום של הסלולארי ברגע נתון (כך נתפס דודו טופז; הסלולארי שלו היה באזור בו הותקפה שירה מרגלית). מכיוון שגם טביעות האצבעות שלך מצויות במאגר, ומרוחות על הבר ובמקומות נוספים כמו סיגריה שעישנת וזרקת מחוץ למקום, וגם פניך צולמו בכניסה לבר, הנסיבות קושרות אותך לרצח.
הלכתם להפגנה? המשטרה מצלמת את כל מי שנמצא שם, ותוך רגעים ספורים יודעת את שמותיהם וכתובותיהם של כל המפגינים שם, בזכות המאגר המכיל את התמונות הפנים של כל אזרחי ישראל. באותו אופן, לוויין יכול לצלם אנשים בטווח נתון, ולדעת את זהותו של כל אזרח שבעבר היה אלמוני.
מכיוון שלא בכל יום אדם משתתף בהפגנה, קחו דוגמה יותר קרובה לבית. כל מקום בו אתם קונים יכול תיאורטית לדעת מי אתם ומה אתם רוכשים. כבר לא תוכלו לעשות קנייה אנונימית של קונדומים בבית המרקחת או גלולת 'היום שאחרי', כי נתוני מצלמות האבטחה תאפשרנה לזהות את הלקוחות בקופה.
אחת הבעיות ממנה חוששים רבים המתנגדים למאגר היא דליפת המידע או היכולת לפרוץ למאגר. למשרד הפנים יש רקורד עלוב בכל הנוגע לאבטחת מידע כמו במקרה של מרשם האוכלוסין הישראלי, שמנוהל על ידי משרד הפנים, ומתגלגל באינטרנט כבר שנים, שלא לדבר על פנקס הבוחרים. תסריט אפשרי הוא שהנתונים יגיעו לידי עבריינים, שישתמשו באצבעונים עם טביעות האצבעות שלנו כדי ללכלך זירת רצח או כדי לפתוח חשבון בנק בשמנו לשם הלבנת הון. כשמישהו מתחזה לנו באמצעות הנתונים האישיים ביותר שלנו, ולא רק בשימוש בתעודת זהות מנייר, זה יכול לרדוף אותנו כל החיים.
אולם לא צריך רק דליפה בשביל שהמאגר הזה יהווה סכנה. במדינה מתוקנת כמו שלנו, בה נבחרינו שומרים על החוק כמו על הכסף שלהם, לא יכול לקרות מצב שבו עובד עירייה מושחת ואכול קנאה, שרוצה לדעת האם אשתו בוגדת, בודק את מצלמות האבטחה בקרבת ביתו ומשתמש במאגר כדי לגלות מי מסתובב באזור, נכון?
ועוד הערה לגבי מצלמות האבטחה הפזורות ברחבי ארצנו. לדברי עו"ד יהונתן קלינגר,ישנן לא מעט רשויות עירוניות המפעילות מצלמות אבטחה בניגוד לחוק. לפי החוק, לרשויות עירוניות אסור לאכוף חוקים שאינם חוקים עירוניים, ולכן אין לה רשות לאכוף את הסדר כמו למשל באמצעות שימוש במצלמות אבטחה או שימוש בכוח כנגד אזרחים; בשביל זה יש משטרה. אבל החוק ואוכפי החוק שותקים בנוגע לכך, ולכן המצב בפועל הוא שפרטיותנו כבר בסכנה מזמן. אנשים הגיוניים יאמרו שלא צריך להוסיף למדורה הזו עוד שמן כמו מאגר ביומטרי.

אומרים לא! למאגר הביומטרי

אחת ההזדמנויות שלנו להשפיע היא בעצרת המחאה 'אומרים לא! למאגר הביומטרי' במוצ"ש הקרוב.
איפה? רחבת הסינמטק בשפרינצק פינת הארבעה, תל אביב
מתי? יום שבת, ה-25 ביולי, 19:00 בערב
לאירוע הפייסבוק

ולסיום, הפתעה!

גלשו בבקשה לאתר הרשמי של ועדת וינוגרד ותיהנו מבדיחה על חשבוננו. אני רק אציין שאם כך המדינה מתכננת לשמור על ביטחוני האישי, אז אני חושבת שאני צריכה להתחיל לפחד ממנה.

מאיה אילת מתכננת להצטרף לשורת היוצרים של זרוב.קום, ובינתיים הגישה לכם טעימה מראש של נושא שחשוב לה – וצריך להיות חשוב לכל אחד מאיתנו. מכיוון שהיא חדשה בסביבה – תנו לה פידבק! זה, ועבודה. מאיה ברוכת כישרונות ומחפשת תפקיד מרתק ומאתגר בעולם התוכן. חיטפו אותה לפני שמישהו אחר יעשה זאת.

20 thoughts on “אומרים לא למאגר הביומטרי

 1. רק תיקון קל: סעיף שנת המאסר הוסר מהצעת החוק.

  יחד עם זאת, מי שיסרב למסור פרטים ביומטרים לא יקבל דרכון או תעודת זהות, ובהתחשב בזה שהקודמים לא יהיו יותר בתוקף – זה מקשה מאוד להסתדר בחיים (פתיחת חשבון בנק, הוצאת רשיון נהיגה, נסיעה לחו"ל ומה לא)

 2. הדבר היחיד שיש לי להגיד על הצעת החוק הזאת זה: טפו, טפו, טפו.

  כידוע חברי הכנסת ידועים בכך שהם האנשים שצריכים להיזהר מזה שיראו אותם במקומות הרבה יותר מאיתנו, אז אני כמעט בטוחה שמישהו יחשוב פעמיים והצעת החוק המגוחכת הזאת תיעלם.

 3. זו לא הפעם הראשונה שאני שומע על הנושא הזה, ועדיין לא ברורים לי כמה דברים בקשר להתנגדות לחוק. למשל, החשש מהפללות. כרגע אין טכנולוגיה בשביל לזייף את המידע הביומטרי, אבל נניח ויהיה. אז? אז תהיה מודעות לזה, ולא תספיק דגימה בשביל לשלוח אדם לכלא. ככה שהפחד הזה קצת מוגזם.
  ונגיד שמישהו משיג מידע… מה ההבדל בין זה, לבין המצב כיום כשמישהו גונב לך את תעודת הזהות? הוא יוכל להשתמש בה שוב, ושוב, במשך שנים. גם פה לא יהיה שינוי כשהטכנולוגיה תתפתח, ובינתיים יהיה שינוי אדיר לטובה.
  אז השינוי בדברים הרעים לא באמת יגיע. לא יופללו יותר אנשים. גם טופז לא נעצר בגלל הטלפון. זו הייתה רק נקודה שגרמה להם לבדוק. אף שופט לא ירשיע מישהו רק בגלל שהטלפון של הבנאדם היה במקום של הפשע.
  ומה עם הדברים החיוביים שיקרו כשיהיה מאגר כזה?

 4. אהוד – תודה על התיקון. לא הייתי מודעת לכך, חשוב מאד.
  גידי – יותר קל להכחיש הימצאות במקום כשמדובר בנייר ופלסטיק שזויפו מאשר כשמדובר בטביעות אצבעות ובמקרה גם נוכחת במקום ויש צילום שלך.
  הפואנטה היא שברגע שהנתונים האלה קיימים, ומאוגדים במאגר, אפשר להשתמש בהם. השאלה כבר לא תהיה – האם להשתמש אלא עד כמה ואיפה הגבול עובר. ואני, אישית, מעדיפה שזו לא תהיה השאלה. כי ברגע שמתעסקים בעד כמה להרחיב את הגבול, זו כבר שאלה של זמן עד שהגבול הולך ומורחב. הרי כולנו בסוף מתרגלים למצב מסוים, כך שכל מה שנראה קודם שערורייתי – בסוף יראה כטבעי.
  זה לא משהו שאני רוצה להתרגל אליו בהקשר של הפרטיות שלי. (אקצין ואומר שמספיק פוגעים בה כששולחים לי הביתה בויזה את הפרסומות המיועדות רק לי בהתאם לפילוח ההוצאות בכרטיס האשראי שלי.)
  מבחינתי, שכרי יוצא בהפסדי. אני מוכנה לוותר על היתרונות כדי שהחסרונות לא יפגעו בי. ישנם מאגרים דומים במדינות אחרות, אך היישום שלהם נעשה בצורה שונה מבארץ כך שהמידע לא יהפוך לכלי כוחני בידיהם של הקרובים לצלחת. בארץ – זה לא נעשה.

 5. כמה דברים:

  1. מה עם ציון שמו של הפושע שטרית? פוחדת להרגיז את מצביעי קדימה?

  2. מעורבת בכל העסק שחיתות מרובה. מה עם הליך החקיקה השערורייתי? (שטרית הצביע לבדו בוועדת המדע) מה עם החשיפה כאן http://tinyurl.com/ltrceu?

  3. והעובדה כי מקימי המאגר מתכננים גם להדליפו לחברות פרטיות? והעובדה כי HP ישראל תדע עלינו יותר ממה שגוגל, המדינה ואנחנו יודעים על עצמנו גם יחד?

 6. משתמש פייסבוק יקר, וכל מגיב נוסף שיקרא את זה:
  הפוסט הנ"ל נועד למטרה אחת – להעלות את המודעות של כ"כ הרבה אנשים שלא מודעים לסיפור הזה ו/או לא איכפת להם ו/או חושבים שזה ישפיע רק על מי שעשה משהו שהוא לא חוקי.
  לכן הרבה נושאים נשארו בחוץ, אחרת זה היה בגדר "תפסת מרובה – לא תפסת".

  מידע נוסף – מאומת ואמין – יתקבל בברכה.

  אז תגיבו ותזכו לחיי נצח
  🙂

 7. אם האינטרנט היה קיים כשכרטיסי האשראי התחילו להיכנס לאופנה, אני בטוח שהיינו רואים פוסט כזה גם אז.

  אז כן, אם גונבים לך כרטיס אשראי זה לא נעים בכלל, אבל אף אחד לא מתמם ומכחיש את הסיטואציה הנאכסית הזאת. יש אלף ואחד דברים שעושים נגד מקרה לא נעים שכזה, וכולם יכולים להודות שהחיים שלהם הרבה יותר טובים עם כרטיס אשראי.

  כנל.

 8. ואם דבריה של מאיה אילת לא מספיקים, אז הנה חשיפה ראשונה של עו"ד אפי פוקס לגבי ניגוד אינטרסים בפרשת המאגר הביומטרי:

  http://www.holesinthenet.co.il/2009/07/24/%D7%97%D7%A9%D7%99%D7%A4%D7%94-%D7%9E%D7%93%D7%95%D7%A2-%D7%97%D7%91%D7%A8-%D7%94%D7%9B%D7%A0%D7%A1%D7%AA-%D7%A9%D7%98%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%9B%D7%94-%D7%9C%D7%94%D7%95%D7%98-%D7%9C%D7%A7%D7%93%D7%9D/

 9. סוף העולם. מפחיד מאוד !
  בהצלחה למאיה אילת, שם יפה.
  אבל אני לא יודע איך נוכל לתפקד אם החוק יעבור קריאה שניה ושלישית בכנסת.
  אח שלי דיבר איתי על זה לפני המון זמן.
  זה האירוע היחידי בפייסבוק שכבר נרשמתי בטוח הרבה לפני שקראתי את הפוסט הזה. נכנסתי ללינק האחרון,
  ומצאתי שוב את היו-טיוב המזעזע הזה (שהועלה לרשת עוד בפברואר, ואין לו מספיק צופים כדי שיעלה למודעות! )
  http://www.youtube.com/watch?v=CFwSTSRb9pU&eurl=http://vaadatwino.co.il/index.html&feature=player_embedded

  יכול להיות באמת שזאת ההפגנה האחרונה. שזהו היום האחרון שאנחנו באמת חיים.

 10. וואו! כל המדינה תהרס אם יהיה למדינה מאגר! וכל המידע הפרטי שלי יוכל לדלוף ברשת! איזה מזל שלא נותנים לזה להתרחש!

  בעצם… לא כבר הכנסתי את התמונה שלי למאגר של משרד התחבורה כשעשו את רישיונות הנהיגה החדשים? ואין את המאגר הזה של צהל שמכיל את התמונות והפרטים של כל מי שהתגייס? ומה לגבי התמונה והטביעות אצבע שנתתי לויזה שעשיתי לארהב?? ומה עם הטביעות שנתתי בביקורת דרכונים המהירה בנתבג?? ו…

  ורגע, אין בעצם כבר את כל המידע הפיננסי שלי במאגר של הבנק ברשת?? ואת התיק הרפואי שלי?? וכל מידע רגיש אחר שלי?

  המממ… אולי פיספסתי את סוף העולם כשהוא הגיע לפני כמה שנים?

  (ועם זאת, באמת רצוי שועדה נורמלית תדון בחוק הזה לפני שמעבירים אותו..)

 11. Avishee – יש הבדל עצום בין ת.ז לכרטיסי אשראי. גניבת כרטיס אשראי מאפשרת לגנוב ממך כסף. לא נעים, יכול לגרום נזק רב, אבל חברת כרטיסי האשראי יכולה לבטל את הכרטיס בשניה שהודעת על גניבה, וביטוח מאפשר להחזיר את הכסף שנגנב. כך לא המקרה עם זהות שנגנבה ממך.

  א' – תשובות לרב השאלות שלך כאן:

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3750990,00.html

 12. Avishee – אתה מקריב פרטיות על מזבח הנוחות? שיבושם לך. בהצלחה עם זה.

  Purple Mushroom – תודה. (למרות שלקח לי שנים להשלים עם שם המשפחה המוזר הזה שסבי בחר לנו)
  ואיך, איך בכל דיון בסוף מגיעים להיטלר? זו כבר בדיחה ראויה למחאה בפני עצמה 🙂

  א' – כשתחליט לא לשמור על הפרטיות שלך ולהגיב בשמך המלא ולא כמו שב"כניק או מתלוננת ממשרד ממשלתי (בתור מישהו שפרטיות כנראה פחות חשובה לו ואולי גם שוקל ברצינות את הטיעון הממסדי על "שמירה על ביטחוננו האישי") אגיב ברצינות לדבריך.

 13. עשית לבד קופי פייסט, או שגם בזה עזרו לך? לכתוב משהו משמעותי זה משהו מעבר מלגנוב ציטוטים מכל מיני כתבות ובלוגים רנדומליים. אין פה אף מילה אחת שלא הועתקה ממקום אחר. אני לגמרי נגעל מכתבות דמיקולו כאלו.

 14. יש הבדל עצום בין זהות לכרטיס אשראי – לגנוב כסף זה הרבה יותר נורא משכל המדינה תדע שהשכרתי סרט פורנו בוידיומאט (שכבר די נכחד נוכח הVOD אגב…). נתתי את הדוגמא לא סתם. כשידוע שיש פרצה במערכת, לא מתייחסים למערכת כאילו שאין בה פירצה. כיום, אם אתה אומר שיש לך חיובים בכרטיס שהם לא שלך – מחזירים לך את הכסף. בעתיד, אם תגיד שמישהו הדפיס את הפרצוף שלך על מסכה והפליל אותך, גם זה יתקבל (בהנחה כמובן שזה באמת יהיה אפשרי… אנחנו דנים פה הרבה על הפללות, אבל תאכלס, כל הנושא נופל יותר בתסריטים של סרטי ג'יימס בונד, ולא בעולם האמיתי. החלק הקשה הוא לא הגישה למידע, אלא יכולת השכפול)
  חוץ מזה, במידה ותתקשר לקופת חולים, מספיק מספר תעודת זהות ושם כדי לקבל היסטוריה רפואית יפה ומלאה (דרך הפקידה הנחמדה בטלפון). המאגר יעשה את הדברים טיפה יותר מסובכים בשביל האדם הפשוט.
  סבא שלי תמיד אמר – מי שירצה לגנוב ממך – יצליח. לא משנה כמה מנעולים תשים וכמה גדרות תקים. מי שרוצה להפליל אתכם או לגנוב לכם את הזהות כבר עכשיו – יכול. טביעת האצבע שלכם באינטרנט לא תשנה את זה.

  בכל מקרה, אולי החוק ידחוף אותנו לחיות חיים טובים יותר. הרי אין לך מה להסתיר, רק אם אתה לא מתבייש בשום דבר שעשית. וחיים בלי בושה הם חיים מוצלחים ביותר! אני אוהב את האח הגדול!!! (לא ערוץ 2.. פויה…)

 15. וואו.

  אם העובדה שכל הכתבה שלך היא רק תסריטי הפחדה מוקצנים א-לה-ביבי לא עשתה את זה כבר, נראה לי שהתגובות שלך מראות כמה מקומך לא בכתיבה.

 16. טוב, אהוד, הלינק שנתת לכתבה בווינט שכנעה אותי! אני נגד!
  (רציני)
  כאילו, זה יכול להיות נחמד והכל, אבל א – תאכלס, הטיעון של מה שהולך בגרמניה חזק. תעודות זהות יכולות להיות ביומטריות בלי שיש צורך במאגר… חבל שאני נובר בנושא לא מעט וזאת הפעם הראשונה שאני שומע עליו.
  ב- זה עולה לנו המון כסף?!?!? מה?!?! עכשיו דווקא?!? לא טוב!

 17. רק עכשיו שמתי לב שחסר לינק לכתבה שהפניתי אליה בטקסט.
  זה שייך לפסקה אודות מצלמות אבטחה הלא חוקיות של רשויות מקומיות.
  http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-3718018,00.html

  אם אנו הולכים לכיוון של המצב בלונדון מבחינת כמות המצלמות על כל אדם נתון, אז היאוש בלונדון כבר לא יותר נוח. מעדיפה להמשיך לחיות בלוובנט ה"לא מתקדם".
  הנתון הזה בצירוף מאגר ביומטרי, שאפשר בלעדיו, כמו שציין בצדק avishee, מייצר תסריטים שבעיני, לפחות, אינם קיצוניים בכלל. העמדה שלי לא קיצונית ביחס לשימוש בטכנולוגיה כדי לחיות חיים נוחים יותר. אני מאמינה בשפיות, ומאגר ביומטרי עובר את גבול השפיות.

 18. לא אכפת לי להיות ביומטרי
  פשוט ראיתם יותר מדי סרטי מדע בדיוני והדמיון שלכם משתולל

  אם מטרתה של תעודת הזיהוי לזהות אותי ורק אותי
  וכיום אפשר לזייף את זה
  צריך משהו מתוחכם יותר

  ואם תביעות אצבע של כל המדינה תאשר לזהות יותר טוב את האנשים וכך למנוע ממחבלים להכנס למדינה – לט איט בי.

  צאו מהסרט שלכם/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *