יוני 8, 2009 Alizarin Zroob 33Comment

הייתי אומרת שבא לי למות, אבל בהרבה מובנים אני כבר מתה. ונראה כאילו בכלל לא התקיימתי. נתח שמן מהמהות האינטרנטית שלי נעלם. נגדע משורש.
זה מגוחך – גולשים שחרדים לפרטיותם מתחננים שיסירו אותם מהפייסבוק ולא מסירים אותם בשום פנים ואופן. אבל אותי, משתמשת הפייסבוק הפעילה ביותר במזרח התיכון? מוחקים כמו זבל.
מתי נחסם הפייסבוק שלי? אני אגיד לכם מתי בדיוק. זה קרה היום בשעה 15:39 בצהריים, בעודי מפיצה בששון ובשמחה את פינתו החדשה והמרהיבה של אנגלמאיר בקבוצות אשר עלולות להיות קשורות אליו. איור, קומיקס, ספר בהשתתפותו של אנגלמאיר. לא זבל הפצתי, לא ספאם, כי אם תוכן ייחודי, בלעדי, רלוונטי לגמרי. ולפתע מצאתי את עצמי מחוץ למערכת. "עלייך להיות מחוברת כדי לעשות את זה" אמר לי הפייסבוק.

הבגידה

כשניסיתי להיכנס, קיבלתי את ההודעה המלחיצה והמייאשת ביותר שאפשר לומר למאמינה המסורה ביותר של כת הפייסבוק: חשבונך נחסם. בלי רמז ואזהרה, נבעטתי החוצה ממקדשי האינטרנטי. הלסת שלי נפלה על המקלדת. מעולם לא נגדע לי שום דבר, אבל בהחלט הרגשתי גירוד איום באיבר אליו אין ביכולתי להגיע.
בדקתי את תיבת הדואר. בשעה 15:35 התקבלה אזהרה, שאיני משתמשת כהלכה באחת מאפשרויות האתר ולכן חשבוני עשוי להיחסם. ארבע דקות לפני שהוא נחסם! זו ההתרעה היחידה! לא הגבילו את פעילויותיי מבעוד מועד. לא הקפיצו לי הודעת אזהרה כפי שעשו בעבר. פשוט סגרו עליי את הדלת.

במלוא הרצינות, אני מרגישה נבגדת. נבגדת על ידי התאגיד לו נתתי בלי להסס את כל מה שיש לי. את מחשבותיי, את יצירותיי, את האינפורמציה המדויקת והאמיתית לגבי הרגליי. את החיים שלי פרשתי שם, בפייסבוק, כפי שהם, בשנתיים האחרונות. את החיים שלי! המצרך האקזוטי הזה שערוצי טלוויזיה משלמים לי בשביל ללכוד ולשדר! ועוד לפני "מחוברות", אתם יודעים כמה כלי תקשורת נחשבים שילמו לי בשביל שאספק להם תכנים? האמת לא יותר מדי, אבל בהחלט מספיק כדי שפייסבוק יקבל בזרועות פתוחות את כל מה שאני נותנת לו, לגמרי בחינם.

איני יודעת מה המודל הכלכלי של פייסבוק. ויותר מכך – אני סבורה שגם הם לא יודעים מה הוא. כי לא משנה מה הם יחליטו לעשות עם מה שיש להם ביד: בין אם זה למכור לנו פרסומות ממוקדות היטב, ובין אם זה למכור את הפרטים שלנו לסוכניות ריגול וביון – זה לא הולך לפעול כשהם ממגרים מהקהילה את האנשים שמרכזים אותה. בלי סיבה, בלי אזהרה, בלי דיאלוג.

מלחמה או שלום עם האח הגדול?

כן, כתבתי להם מיילים. כן, לכל כתובת מייל שהם מעזים לפרסם בפומבי. וחסר להם שהם לא יחזירו את הפרופיל הישן והטוב שלי. טכנית אני יכולה להרכיב פרופיל מחדש. לא תהיה לי בעיה לשחזר את האמיתיים מבין החברים שלי. אבל סליחה? למה שאני, אחרי כל השעות שהשקעתי בפרופיל האהוב שלי, אצטרך לבזבז זמן ומאמץ על עבודה כפולה? ויותר מכך – אין לי שום כוונה לחזור על ארבע למלונה בה התאכסנתי, שזרקה אותי החוצה כמו כלב.

עד להודעה חדשה, אפשר יהיה להתעדכן במתרחש פה בפאנפייג' של זרוב.קום.
כולי תקווה שהאח הגדול עשה שטות, ושנוכל להמשיך לחיות יחד בשלום. אחרת, אני הולכת להילחם.
ברצוני להודות מקרב לב לכל החברים שנתנו לי גישה לפייסבוקים שלהם, אפילו שכתבתי לחלקם סטטוסים מפדחים כשהם הלכו לשירותים.
על מנת לסבר את האוזן: לא, זאת לא אני שעומדת מאחורי הפרופיל של הציצים שלי, ואין לי מושג מי עומד מאחוריו.

33 thoughts on “זרוב נבעטת מפייסבוק

 1. חוויתי היום את אותה החוויה בדיוק. ללא הסבר או סיבה נראית לעין. את השקעת בפייס אנרגיה מיוחדת ולכן מובנת לי כמיהתך לחזור לשם. אני הייתי יחסית טרי (ולמען האמת לא ממש התלהבתי מפייס) ולכן אני מודה להם שהאירו את עיניי וגרמו לי לוותר עליהם.

  אתבודד לי עם 11 אלף עוקביי ב – Twitter

  http://twitter.com/olmertyair

  🙂

  olmertyair@

  נ.ב. ידידה סיברה את אזני שיש לנו עוד שותפים לחוויה….

 2. הבעיה עם פייסבוק, שלא אכפת להם מהתוכן הכתוב שת שולחת (כל עוד זה לא מכיל מין ואלימות)
  כשאת שולחת ממנו יותר מדי זה ספאם לכל דבר וזה מה שמעניין אותם, וכן, הם חולרעות.

 3. 1. עומר – הם לא יכולים לבדוק אם אני מפרסמת שם או לא? הפרופיל המסחרי שטיפחתי בפייסבוק באמת נענה בזריזות לאחר שנמחק.

  2. אולמרטיאיר – סחתיין על האקטיביות! ואני לחלוטין מוחמאת מזה שאיכשהו נתקלת בעדכון שלי ברצף העדכונים התזזיתי שאתה בטח מקבל.

  3. לנור – כוסומו! מתי ועל מה גירשו אותך?

  4. ואן טוכעס – אני בעד, אבל בוא ניתן להם יום יומיים להבין בעצמם שהם עשו שטות.

 4. שיפחדו! עם התנהגות כזאת אנחנו נעזוב בשביל הלהיט הבא מהר יותר ממה שהם חושבים.

  +לא ידעתי שטוויטדק אוחז בפונקציה מופלאה זו.

 5. הגיוני ביותר. אפילו שאני חדש בפייסבוק הספקתי להתרשם מכמות הבעיות בו: איטיות בלתי נסבלת בעליל, שגיאות ודפים שלא נטענים, לעתים רחוקות התנתקויות ופעם אחת אפילו ראיתי שקירות של אנשים (כולל את שלי!) נמחקו לגמרי ושניה אחר כך חזרו! לעמות זאת, לא נחסמתי. חבל שהנהלת פייסבוק חוסמת משתמשים תמימים ששולחים הרבה הודעות מקבוצות במקום לחפש ולמצוא כל מיני וירוסים, האקרים, באגים, רובוטים וכו' שהורסים את האתר.

 6. זרוב, מה שאינך יודעת על טוויטר את מוזמנת לשאול את המומחה ותעני.

  1. לטוויטדק יש אופציה לייצירת קבוצות. לאמור, בפומבי את נותנת (כמוני) כבוד לכולם ובמתרים את ממיינת את קבוצת העניין ועוקבת אחריהם בלבד….

  2. הלהיט הבא כבר כאן – Teitter (ולו מתוקף העובדה שאני שם…) :+) וטוויטר ישאר יתנו לתקופה ארוכה מחמת סיבות ענייניות שאפרט בקרוב בפוסט חדש בסדרה המצייצת (בקפה).

  3. לי לא היתה כימיה עם פייסבוק ונשאלת השאלה – אחת שאת בחוץ האם נכון להתאמץ "טו סטיק טו איט" או ש"המשבר" יהיה הזדמנות להערכת מצב.

  אילו הייתי מתבקש הייתי מייעץ לך לטפח את טוויטר. דומני שההשקעה שאת משקיעה בפייס אינה קורלטיבית לצורך. המוקד צריך להיות האתר הזה אליו את צריכה להזרים "תעבורת גולשים". אין כלי טוב יותר מטוויטר ובלבד שינוהל נכון (מה שהישראלים מסרבים לעשות לעת עתה…..).

  היתרונות של פייסבוק מתאיינים, לדעתי, נוכח העובדה שהוא יותר מידי "טיים קונסיומינג".

  זהו, ועכשיו אחזור לפגישה ממנה הברזתי לסיגריה

 7. אוף, ככה זה כשמדפיסים מהר וללא תשומת לב או הגהה.

  *במתרים = במסתרים
  *Teitter= Twitter

  וולווט תקרע אותי בפינת שגיאות ההגהה שלה…

 8. שלום שלום. טוויטר מוצא חן בעיניי, אבל מספק חוויה הרבה פחות שלמה מפייסבוק. בנוסף, הישראלים מבוששים להגיע אליו.
  אני בטוחה שיש לפייסבוק אלטרנטיבה ראויה. אם מישהו מכיר פלטפורמה עם פוטנציאל, הוא מתבקש להמליץ לי.

 9. אולי איבדת את החשבון אבל קיבלת פוסט אמיתי וכן מכך. זה היה תענוג לקרוא , הזדעזעתי איתך עם כל שורה שקראתי.

  אל תדאגי, אני בטוח שהכל יסתדר על הצד הטוב ביותר 🙂

 10. לפי מה שזכור לי צריך שיהיו יותר מ3-4 תלונות עלייך כדי שיחסמו אותך..מאנשים שונים…זה ממש מוזר! וגם ממש לא בסדר!
  תפתחי אחד חדש ושימי זין על החולראות O:<

 11. חסמו אותי בערך שבוע לפנייך, לכן שלחתי לך בקשת חברות חשודה 🙁
  אם זה מנחם אותך העסק חוזר להיות ממש כמו הקודם תוך שבוע

  אחרי שניסיתי, אני לא רואה למה להתעקש לדבר איתם על פתיחת החשבון הישן, מבחינתם אנחנו בורים ומפגרים שמתקשרים לתמיכה טכנית לשאול איפה ההתחל ואיך נכנסים לפורנו.

 12. אליזרין – הקדשתי לעניין מחשבה נוספת. למען האמת ככל שחולף הזמן הצלחתי להרגיז את עצמי על הסיפור שלך ושלי. יש לנו עילה מצוינת (משפטית) כלפי הפייסבוקיה. אני מתכוון לפנות אליהם באופן רשמי ולהתרות בהם. גם לך וגם לי "חסימה" לא מוצדקת שכזו מהווה הוצאת לשון הרע, המצביעה עלינו לכאורה כ"חשודים" בהתנהלות לא נאותה. את מתפרנסת מהרשת ואני עו"ד ידוע שם והדבר לא יכול לעבור לסדר היום. אגב, גם אם טכנית נכשלנו עדיין עולה השאלה האם לא "הציבו מכשול בפני עיוור" והאם חסימה על אתר היא הדרך הנאותה. מאחר שאני משוכנע שלא את ולא אנוכי עוולנו יהיה עליהם לשאת בנטל החסימה.

  לבד מהקייס המשפטי יש לדבר היבטים תקשורתיים ותדמיתיים שניתן "להנות" מהם בהתנהלות מושכלת.

  ראי עצמך חופשיה לפנות אליי במישרין בהקדם האפשרי – המייל שלי שמור אצלכם במערכת. אם בכ"ז תהיה לך בעיה להשיג אותי השאירי לי הודעה במייל בקפה.

  תזדרזי כי אני חם על העניין.

  תודה יאיר

 13. אגב, אפשר לתקוף את העניין דרך ויראל יוטיובי. אני מציע עיבוד "מסיבה-בה-בה" לשיר הפרחה + מלים משוכתבות ("בא לי לצעוק / בא לי לכתוב […] זה רק פייסבוק", נניח).

 14. יאיר אולמרט, אני רוצה ממה שאתה מעשן חבר, אם אתה חושב שאתה יכול לתבוע את פייסבוק (גוף פרטי) שנותן לך להשתמש בשירותיו (בחינם) תחת הסכם שירות שכתוב בו במפורש (ותאמין לי שמי שכתב אותו לא מתעסק בקקי) שאתה לא יכול לעשות להם, לבקש מהם, לדרוש מהם, להגיד להם, להציע להם, ללקק להם או בעצם להתממשק איתם בכל צורה שהם לא קובעים כליגיטימית בשבילם.

  האינטרנט חבר, זה לא קופת חולים כללית.

 15. אוי. עכשיו קראתי. זה די נוראי. אבל לא נורא. ראיתי שאני מחובר לדף האלטרנטיבי. מקווה שהמיילים והחברים יעזרו, ותחזרי לפייסבוק. זאת כנראה טעות ואי הבנה. מקווה שהמקרה הזה רק יחזק אותך. הכל לטובה. 🙂
  שבת שלום 🙂

 16. וואו ממש חסרי בושה הפייסבוקרים האלה….

  בדיוק באתי לאחל לך מזל טוב על התוכנית ולא מצאתי אותך בין חבריי! לרגע חשבתי שאני קיבלתי בעיטה מהצד שלך..!.

  טוב נו אפשר לצפות מאתר שכל שנייה מתהפך שלא ידעו מה (ובעיקר מי) טוב בשבילהם………
  שמעתי שגם בקרוב זה יהיה בתשלום, זה ממש דבילי!

  Anyway-
  מזל טוב על התוכנית מותק!!!
  יהיה מעניין 🙂

 17. בוי'נה חברים-זה לא מצחיק הקטע הזה.
  פשוט נעלמתי מפייסבוק ככה ללא סיבה לפני כשבוע.
  לעולם לא פירסמתי או כתבתי תוכן לא ראוי או מכובד וסתם ללא סיבה או הזהרה כלשהי – נמחקתי כלא הייתי.
  שלחתי מיילים מכובדים ל-2 כתובות שאיך שהוא הצלחתי לדלות ולאחר שלא נעניתי -שלחתי שוב, ויום אח"כ שוב אך אין קול ואין עונה ואין אלון בעולם הפייסבוק.(נו שויין…)
  אשמח אם תשלחו לי כתובות מייל נוספות של פייסבוק בכדי שאמשיך ואנסה להעיר שם מישהו וכן… בתקווה רבה לדבר החדש הבא מאחר ובכל מקרה-פייסבוק אינה יכולה להיות מקצועית.

 18. בואנה גם לי זה קרה היום כרעם בעיר ביום שמשי!
  מה לעזעזעל? איך זה קרה ואיך משחזרים את זה?
  שנתיים שאני שם עם כל ההודעות האישיות שלי וכל הדברים וככה הם מוחקים בלי התרעה? אפשר לדעת מה נסגר עם זה? האם החזירו לך את החשבון בחזרה?
  מה עושים בנידון? האם עזרו לכם או לא?
  אני פניתי לאימל של הדיסייבלד. פייסבוק. קום
  זו ממש השפלה ותחושה נוראית כאילו שעשינו משהו ולא עשיתי כלום. אם שלחתי איזה 4 הודעות רצוף באינבוקס ואז פתאום זה רשם לי שאני לא מחובר לאתר כמו זרובבלה ובום אחד גדול. אפשר עזרה ולדעת מה קרה אתכם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *